duminică, 28 iunie 2026

Consultații medicale gratuite la Birda

 

Sâmbătă, 27 iunie programul medical ,,Sănătate la un click distanță” a poposit și în parohia Birda, din protopopiatul Deta.

Programul s-a derulat cu sprijinul Fundației ,,Filantropia”, din cadrul Mitropoliei Banatului, a cabinetului medical Dr. Gruici Adrian din Birda și a Parohiei Ortodoxe din Birda.

Cu acest prilej au fost consultați și diagnosticați 21 de pacienți pentru două discipline medicale: Medicină Internă (13 cazuri) și Cardiologie (8 cazuri). Consultațiile au fost oferite în mod gratuit de către Dr. Florina Buleu, asistent universitar la Facultatea de Medicină a Universității de Medicină a Universității de Medicină și Farmacie din Timișoara și Dr. Ana Maria Pah, lector universitar la aceeași instituție de învățământ medical.

Au fost consultați: 14 pensionari; 5 persoane fără ocupație și 2 angajați.

Din punct de vedere confesional, au fost primiți nu doar pacienți care aparțin cultului ortodox, ci și aparținători altor confesiuni.